Rzeka w oczach dziecka

Chcąc przybliżyć dzieciom tematykę Odry i zobaczyć ją ich oczami, zorganizowaliśmy konkurs plastyczny wśród uczniów szkół podstawowych. Nasz konkurs, który odbył się w latach 2010-2012, nazwaliśmy właśnie „Rzeka w oczach dziecka”, a do uczestnictwa w nim zaprosiliśmy uczniów z państw leżących nad Odrą, czyli z Polski, Republiki Czeskiej oraz z Niemiec.

Dzieci ujęły nas swoim indywidualnym spojrzeniem na rzekę. Dla jednych z nich Odra to przede wszystkim miejsce wypoczynku. Nad Odrą można przyjemnie spędzić czas, łowiąc ryby, opalając się czy biwakując. Rzeka wije się malowniczo wśród lasów, przecina pola uprawne i pastwiska.

Dla innych uczniów Odra to droga wodna, po której kursują barki, statki turystyczne i łodzie. Dzieci zwróciły także uwagę na budowle wodne i malowały często mosty, a nawet jazy. Były i takie prace, na których Odra jest nieodłącznym elementem miasta lub po prostu stanowi granicę państwową.

Mamy nadzieję, że nasz konkurs stał się przysłowiowym ziarenkiem, które kiedyś zaowocuje, budząc w Was troskę o otaczającą nas przyrodę.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia prac Waszych rówieśników!